KAMIEŃ NATURALNY - PRZEBARWIENIA WYKLUCZONE !
Do zalet stosowania kamieni naturalnych zaliczyć trzeba fakt, że jest to produkt naturalny, przepuszczający parę wodną, niestanowiący przeszkody dla systemów ogrzewania podłogowego, a jednocześnie podnoszący prestiż, elegancję i wartość obiektów.
Niezależnie od sposobu montażu wiele rodzajów kamienia jest szczególnie wrażliwych na wpływ czynników zewnętrznych wywołujących niekorzystne zjawiska wizualne na powierzchni. Niezbędna staje się tu wiedza i specjalistyczna chemia budowlana, która pozwala na wyeliminowanie niebezpieczeństwa wystąpienia tych zmian. Wiodącą w tym segmencie rynku jest firma Sopro - producent najszerszej gamy wyrobów chemii budowlanej na bazie białego cementu oraz z zawartością trasu, przeznaczonych w szczególności do układania kamieni naturalnych.
Negatywne wizualne efekty na okładzinach z kamieni naturalnych mogą mieć wiele przyczyn. O ile inwestorzy są w stanie zaakceptować pewne nierówności i błędy, o tyle nie zaakceptują zmian materiału występujących po krótkim czasie eksploatacji. Najczęściej spotykanym zjawiskiem są tu przebarwienia powierzchni oraz strefy fug, spowodowane przede wszystkim:
- uaktywnieniem się niektórych związków w kamieniu pod wpływem zbyt długo oddziałującej wilgoci i składników zaprawy (fot.1),
- zanieczyszczeniami podłoża i zaprawy, takimi jak opiłki metali, substancje organiczne (drewno, niedopałki, odchody zwierzęce itp.), resztki klejów po wykładzinach czy po uszczelnieniach bitumicznych,
- niewłaściwymi zaprawami i fugami (efekt jasno - ciemny z widocznym "grzebieniem" lub "plackami", bądź zmiany wzdłuż spoin (fot. 2,3),
- zanieczyszczeniami eksploatacyjnymi (np. czerwone wino rozlane na jasnym marmurze, niewłaściwe środki lub metoda czyszczenia - fot. 4),
- złą technologią pracy i przechowywaniem materiałów (trwałe zanieczyszczenia płyt od opakowań tekturowych, drewnianych czy taśm metalowych, wystające rdzewiejące zbrojenie, zanieczyszczenia kruszywa).
Innym spotykanym rodzajem zmian na powierzchni okładzin są wykwity i wycieki wapienne, powstające w miejscach wydostawania się wody i wilgoci na zewnątrz, przy zastosowanych niewłaściwych zaprawach i fugach (fot. 5). Skutecznym sposobem uniknięcia tych zjawisk jest stosowanie zapraw klejowych i fugowych oraz spoiw zawierających tras (tuf wulkaniczny).
W tradycyjnej metodzie grubowarstwowej wskazane jest stosowanie spoiwa cementowego z dużą zawartością trasu. Dopełnieniem systemu jest zastosowanie zaprawy kontaktowej, odcinającej od wilgoci i zanieczyszczeń od spodu, uniemożliwiającej powstawanie wykwitów i radykalnie zwiększającej przyczepność. W przypadku okładzin mniej wrażliwych na przebarwienia będzie to Sopro HSF 748, a w przypadku szczególnie wrażliwych, cienkich i jasnych okładzin - szlam Sopro MAS 418 (fot. 6).
Firma Sopro jest jedynym producentem wyrobu o powyższych właściwościach. Nowym produktem znajdującym coraz więcej zwolenników w niektórych obszarach zastosowań (schody, tarasy, parkingi) jest zaprawa drenażowa Sopro DM 610 o szczególnych właściwościach antykapilarnych. Dzięki wodoprzepuszczalności i zawartości trasu zapobiega wykwitom i uszkodzeniom związanym z ujemnymi temperaturami (fot. 7).
W przypadku okładzin o zróżnicowanej grubości, o nierównych spodach, ciosanych lub przy lekkich nierównościach podłoża zastosować należy zaprawę klejową średniowarstwową, umożliwiającą przyklejanie warstwą do 20 mm. Zależnie od ilości czynników krytycznych wpływających na pracę okładziny (format płytek, wrażliwość na przebarwienia, ogrzewanie podłogowe itp.) wybieramy jedną z zapraw z trasem, od Sopro TR 425, poprzez elastyczną Sopro TR 414, po szybkowiążącą i na białym cemencie Sopro MM 445.
Jeszcze bogatsza jest gama zapraw klejowych do
przyklejania kalibrowanych i cienkich okładzin kamiennych. Kluczem
do sukcesu w skrajnie trudnych przypadkach jest stosowanie zapraw,
które są:
- na bazie białego cementu, eliminującego prześwity zaprawy oraz
przebarwienia od tlenku żelaza,
- z dodatkiem trasu przeciwdziałającego powstawaniu wykwitów
wapiennych,
- szybkowiążących, skracających do minimum czas penetracji wody (im
mniej wilgoci w systemie, tym mniejsze niebezpieczeństwo
przebarwień i wykwitów),
- elastycznych, gdzie dodatek włókien sztucznych powoduje optymalną
przyczepność.
Wszystkie te cechy posiada zaprawa Sopro MFK 446 do ścian i podłóg,
oraz specjalna do podłóg Sopro VF 411 o konsystencji półpłynnej
umożliwiającej uzyskanie pełnego przylegania.
Specjalnie do wrażliwych kamieni naturalnych przeznaczone są cementowe zaprawy fugowe Sopro Saphir M oraz silikony Sopro Marmor Silicon.
Pojawiające się podczas eksploatacji puste przestrzenie pod okładzinami prowadzą do ich uszkodzenia i w konsekwencji do remontu. Problem "głuchych" okładzin może zostać rozwiązany bez konieczności ich demontażu za pomocą specjalnej zaprawy iniekcyjnej Soprodur®, którą wtłacza się pod ciśnieniem w miejsca o osłabionym wiązaniu. Dzięki tej metodzie utrzymujemy dotychczasowy wygląd okładziny bez pyłu, kurzu i długotrwałego wyłączania obiektu z eksploatacji (fot. 8).
Utrzymanie w niezmiennym stanie okładzin z kamienia wymaga stosowania odpowiednich preparatów. Długotrwałym zabezpieczeniem przed plamami z oleju, tłuszczu, wody itp. jest impregnat Sopro MNP 704. Ponadto możliwe jest ożywienie naturalnej barwy i struktury okładzin za pomocą preparatu Sopro MNF 705, a samą pielęgnację i czyszczenie ułatwi koncentrat Sopro MNW 706.